
Najlepsze podłogi do domu
Jak wybrać najlepszą podłogę do pokoju dziecka, do sypialni? – radzi architekt materiałoznawca.
Jakie materiały są najlepsze na podłogi w domu?
Poniżej znajdziesz przykłady podłóg o dobrym składzie – idealnych do pokojów dziecięcych, sypialni i wszystkich przestrzeni, w których spędzamy wiele godzin każdego dnia. Jakość materiałów wykończeniowych w domu ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży, osób o obniżonej odporności i skłonnych do alergii. Oczywiście, takie podłogi polecam każdemu – bo zdrowe wnętrza to komfort dla wszystkich domowników.
Moją misją jest szerzenie wiedzy o tym, jak materiały wykończeniowe i dekoracje wpływają na nasze zdrowie. Kiedy zaczęłam zgłębiać ich wpływ na najmłodszych, trudno mi o tym zapomnieć. W swoim domu mam różne materiały – daleko mi do ideału, ale małymi krokami wprowadzam coraz lepsze rozwiązania.
Dobrych materiałów jest coraz więcej – dlatego trzymam rękę na pulsie, analizuję składy i regularnie dzielę się tą wiedzą tutaj, na agatasloma.com oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/zdrowo_cie_urzadze/
Dbam o Ciebie i o nas wszystkich.
Najlepsze podłogi do domu
Naturalne drewno
Gotowe podłogi z litego drewna są bardzo dobrym wyborem. Najlepsza jest podłoga z litego drewna, zakupiona z już nałożoną bejcą i warstwą wierzchnią. Jesteśmy przyzwyczajeni, że parkiet jest wykańczany na miejscu, ale jeśli mamy wybór to polecam taką podłogę już warstwą wierzchnią. To nam oszczędzi kurzu, stresu i sprzątania.
Jeśli to możliwe, wybierz podłogę, którą można układać bez użycia kleju. Przy takiej „pływającej” podłodze często stosuje się maty wyciszające. Warto użyć naturalnych podkładów takich, jak wełniany filc, korek. Użycie gumowych podkładów zniweluje wysiłek włożony w zdrowy dom.
Producenci zapewniają, że podłogi drewniane można używać na ogrzewaniu podłogowym, a ja pytam „Po co?”. Drewno jest izolatorem, chroni od zimna i ciepła, więc uważam, że zastosowanie drewna na ogrzewanie podłogowe to wyrzucanie pieniędzy.
Płytki ceramiczne
Gresy i płytki ceramiczne to jedna z najlepszych materiałów na podłogi do domu. Podłogi z płytek ceramicznych są trwałe, odporne na uszkodzenia, łatwe w pielęgnacji, odporne na wodę (uwaga na gresy polerowane, które mają większą nasiąkliwość i wymagają impregnacji). Podłogi ceramiczne to jeden z najlepszych wyborów na ogrzewanie podłogowe.
Przy płytkach ceramicznych zwracam uwagę na rodzaj fug. Fugi epoksydowe zawierają „wieczne substancje chemiczne” (PFAS) – a tego unikamy we własnym interesie!
Naturalne linoleum (na bazie oleju lnianego)
Prawdziwe linoleum składa się głównie z mieszaniny żywicy naturalnej i oleju lnianego, mączki korkowej lub drzewnej, wapienia oraz naturalnych pigmentów. Masę wzmacnia się od spodu włókniną z juty. Naturalne linoleum jest odporna na zabawki, na ogień, na nogi krzeseł. Nawet lekko zamoczona nie jest śliska. Linoleum jest ciepłe w dotyku i bezpieczne dla dzieci. Zarazem dobrze przewodzi ciepło i może być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Natrafiłam na linoleum z wierzchnią warstwą winylu, która powoduje, że produkt naturalny zamienia się w częściowo syntetyczny, a tego już nie polecam.
Marmoleum to twardsza odmiana linoleum.
W sprzedaży natknęłam się na produkty, które linoleum tylko udają lub je podrabiają. Wykonane z pochodnych ropy naftowej nie mają nic wspólnego z naturalnym linoleum – poza nazwą. Zachęcam mocno do sprawdzania składów produktów. Jeśli nie ma podanego na stronie składu, kontaktuję się z producentem. Bywa, że odpowiada mi cisza.
Gotowe podłogi korkowe
Gotowe, czyli takie, które nie wymagają obróbki w domu. Podłogi korkowe składają się z naturalnych granulek korkowych, spoiwa i wykończenia. Przy czym ważne aby tym wykończeniem nie była warstwa winylu. To materiał mniej odporny na uszkodzenia od poprzednich.
Elastyczna wykładzina podłogowa bez PVC (polichlorku winylu).
Możemy spotkać, choć to wyjątki, elastyczne wykładziny podłogowe nazywane podłogami kompozytowymi polimerowymi bez winylu. Ta kategoria obejmuje elastyczne podłogi bez PVC, które nie są linoleum, kauczukiem, poliuretanem ani podłogą korkową. Produkty te mogą różnić się rodzajem użytego spoiwa i zwykle jest to lepsze spoiwo od poliuretanu i polichlorku winylu (PVC). w tym przypadku dokładnie czytam skład i sprawdzam poziom emisji LZO – jeśli to możliwe i jest ujawnione w dokumentacji.
Podłogi z drewna klejonego (panele drewniane warstwowe)
Popularne i często stosowane we wnętrzach podłogi drewniane warstwowe składają się z kilku warstw: na górze jest warstwa drewna szlachetnego, dębowego na przykład, pod nią jest sklejka lub jedna, dwie warstwy tańszego, zwykle iglastego drewna. Wierzchnia warstwa ze szlachetnego drewna jest bezpieczna i dobra do użytkowania w domu. Najlepiej jeśli będzie wykończona olejem lub olejowoskiem. Zaletą takich podłóg jest mała wysokość (nie zawsze mamy miejsce na parkiet z litego drewna) oraz ich stabilność wymiarowa. Taka podłoga nie rozsycha się przy działających grzejnikach i nie wypacza, co zdarza się przy litych deskach. Zaletą jest też cena – to podłogi tańsze niż z litego drewna.
Co do używania ich na ogrzewanie podłogowe – nadal całkowicie popieram swoje zdanie o właściwościach drewna : )
Do produkcji warstwowej podłogi drewnianej potrzebny jest klej i to najsłabsze ogniwo. Od dawna szukam takich klejonych podłóg warstwowych bez formaldehydu, który znajduje się zwykle w kleju. Technologicznie to możliwe, ale rzadko stosowane. Mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni.
Jeśli jesteś producentem warstwowych podłóg drewnianych bez formaldehydu – daj mi znać. Będę o tym trąbić na cztery strony świata!
Podłogi laminowane
Podłogi laminowane to rodzaj podłogi warstwowej, która powstaje poprzez nałożenie arkusza papieru dekoracyjnego nasączonego spoiwem na deskę z kompozytu drewna. Wzór na dekoracyjnym papierze może przypominać wszystko co da się wydrukować, najczęściej to jednak wzór drewnianej deski. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do podłóg z litego drewna lub innych podłóg warstwowych, laminatów nie można szlifować ani odnawiać. Taki uszkodzony laminowany panel można jedynie wymienić.
Ponieważ to kolejny produkt klejony, polecam poszukać takich laminatów, których producent chwali się i ma na to „papiery”, że jego produkty nie zawierają formaldehydu. Ja ich jeszcze nie znalazłam, ale ponieważ to jest wykonalne – podsuwam Wam taką inspirację, drodzy dobrzy, dbający o nas Producenci.
Jak wybrać podłogę? – najlepsze praktyki:
- Dla mnie osobiście najlepsze podłogi do domu to podłogi drewniane. Jeśli też wybierasz podłogi drewniane – polecam oleje i twarde woski wykończeniowe na wierzch. Na matowej podłodze wykończonej olejami i woskami mniej widać zarysowania i łatwiej wykonać punktowe naprawy. Oleje i woski są bardziej bezpieczne dla dzieci niż lakiery, również te na bazie wody.
- Jeśli szukasz do domu podłogi elastycznej, ciepłej w dotyku i „cichej” – polecam linoleum, korek i naturalny kauczuk. Takie podłogi wykonane są ze składników pochodzenia biologicznego i z dużym prawdopodobieństwem nie zawierają składników pochodzących z przetwarzania ropy naftowej.
- Wybierz metodę instalacji, która minimalizuje ilość klejów, potencjalnego źródła toksycznych chemikaliów i wydzielania gazów. Zamiast instalacji pióro-wpust, która wymaga większej ilości klejów, rozważ zastosowanie podłogi z zatrzaskiem (na tak zwany klik).
- Unikaj materiałów opisanych jako łatwo czyszczące i odpychające plamy. Takie właściwości uzyskiwane są poprzez zastosowanie środków zawierających szkodliwy fluor (per- i polifluorowane związki alkilowe). Ogólna nazwa grupy ponad 12 tysięcy produktów to PFAS. W skład PFAS wchodzą podgrupy, takie jak PFOA, PFOS. Jeśli widzisz na opakowaniu informację „nie zawiera PFOA” to znaczy tylko tyle, że może zawierać inną podgrupę PFAS. Przepisy zabraniające stosowania PFAS w materiałach wykończeniowych są przygotowywane, a w krajach skandynawskich zostały już wdrożone.
- Unikaj podłóg winylowych. Zawierają one szkodliwe plastyfikatory zwane ftalanami. Jak pokazują badania, ftalany mogą zaburzać nasz układ hormonalny. Monomer chlorku winylu w PVC (polichlorku winylu) jest znanym czynnikiem rakotwórczym. Więcej o podłogach winylowych możesz przeczytać w artykule https://agatasloma.com/podlogi-winylowe-wlasciwosci-ktorych-nie-mozemy-ignorowac/
- Bądź szczególnie ostrożny w przypadku winylu pochodzącego z recyklingu. W procesie recyklingu mieszane są różne rodzaje produktów winylowych. Winyl z recyklingu może zawierać ołów, arsen, toksyczne polichlorowane bifenyle (PCB) i podwyższone poziomy plastyfikatorów.
- Unikaj podług gumowych pochodzącej z recyklingu. Guma pochodząca z recyklingu (znana również jako „kauczuk okruchowy”) jest uzyskiwana z opon pochodzących z recyklingu i może zawierać szkodliwe substancje, takie jak ołów i oleje przetwórcze węglowodorów.
- Unikaj podłóg, w tym dywanów z poliuretanu. Poliuretan zawiera izocyjaniany i może powodować astmę i inne problemy z oddychaniem.
- Unikaj produktów reklamowanych jako antybakteryjne. Niektóre środki przeciwdrobnoustrojowe mogą być konieczne jako środki konserwujące, ale chronią one jedynie produkt przed degradacją i nie przynoszą korzyści zdrowotnych. Produkty reklamowane jako „przeciwdrobnoustrojowe” i korzystne dla zdrowia mogą zawierać dodatkowe środki przeciwdrobnoustrojowe poza tymi potrzebnymi do konserwacji, a nie wykazano, aby te produkty przynosiły jakiekolwiek rzeczywiste korzyści zdrowotne. Dodane środki przeciwdrobnoustrojowe mogą trafiać do kurzu i powietrza, którym oddychamy. Szczególne obawy budzą środki przeciwdrobnoustrojowe oparte na nanocząsteczkach srebra (nanosrebrze). Te ultramałe cząsteczki nie są dobrze poznane i mogą przenikać przez ściany komórek w organizmie.
- Uważaj na lotne związki organiczne (LZO) pochodzące ze spoiw i klejów stosowanych w podłogach bambusowych i drewnianych warstwowych. Bambusowe podłogi wymagają użycia dużej ilości klejów.
- Do mocowania podłogi użyj śrub zamiast gwoździ lub kleju. Ta metoda pozwala na demontaż podłogi, w przeciwieństwie do klejonych podłóg, których usunięcie wiąże się z wdychaniem toksycznych oparów kleju.

Materiałów na podłogi do domu i mieszkania jest jeszcze wiele. Jeśli znajdziesz coś ciekawego lub PRODUKUJESZ dobry materiał na podłogi – napisz do mnie.
Jeśli masz gotowy projekt i wybrane materiały wykończeniowe mogę je dla Ciebie SPRAWDZIĆ pod kątem wpływu na zdrowie. W razie potrzeby zaproponuję ZAMIENNIKI.
To jedna z moich usług.
Daj znać, pomogę Ci.